Franciszkanie » Dni Skupienia

Dni Skupienia

1

Powołaniowe Dni Skupienia (PSD) odbywają się w Niepokalanowie Lasku zawsze w końcu tygodnia: piątek, sobota, niedziela. W ciągu roku można przeżyć trzy stopnie tych dni skupienia. Każdy ze stopni skupia się na innych zagadnieniach ważnych dla każdego kto pragnie rozeznać swoje powołanie.

Podstawowe informacje:

• Dni skupienia każdego ze stopni, zawsze rozpoczynają się w piątek wieczorem a kończą w niedzielę po południu

• Przyjazd w piątek między 17:00 a 18:00; Spotykamy się w Niepokalanowie Lasku (zobacz na mapie); Gdybyś nie mógł dojechać w tych godzinach daj znać, umówimy się na telefon.

• zakończenie w niedzielę po obiedzie, czyli ok. godz. 13:00

• Jeśli przyjeżdżasz własnym transportem z parkingiem nie będzie problemu

• Co do kosztów, na miejscu nic nie płacisz; nocleg, jedzenie i to, co niezbędne zapewniają franciszkanie; na koniec będzie możliwość złożenia dobrowolnej ofiary za pobyt.

• Ze sobą zabierz czyste serce, choć i tutaj będzie możliwość spowiedzi; zabierz także pismo św., różaniec, coś do pisania i notowania; oczywiście zabierz też rzeczy codziennego użytku.

• Jeśli zamierzasz przyjechać, koniecznie to zgłoś. Patrz – kontakt.

Dojazd

Jeżeli ktoś przyjeżdża własnym transportem wystarczy, że przyjedzie do Niepokalanowa Lasku: ul. Teresińska 32, 96 – 515 Teresin. Zobacz na mapie. Jadący pociągiem najlepsze połączenie znajdą jadąc przez Warszawę. Na jednym z głównych dworców  Warszawy (Wschodni, Śródmieście i Zachodni) trzeba wsiąść do pociągu osobowego Kolei Mazowieckich, jadącego na Łowicz przez Sochaczew. Po drodze należy wysiąść na stacji Teresin – Niepokalanów i kierować się do Niepokalanowa Lasku. Zobacz na mapie. Osoby jadące z zachodu Polski mogą dojechać przez Warszawę, lub przez Sochaczew,  tu należy jednak pamiętać, że na stacji Teresin – Niepokalanów nie zatrzymują się pociągi pospieszne. W Sochaczewie trzeba przesiąść się do pociągu Kolei Mazowieckich jadącego w stronę Warszawy i po drodze wysiąść na dworcu w Teresinie.

 

PDS I stopnia – Dni skupienia pierwszego stopnia mają na celu ukazanie najważniejszych elementów franciszkańskiego życia zakonnego. Poruszają więc sprawy związane z charyzmatem franciszkańskim, historią zakonu oraz działalnością franciszkanów dzisiaj. Próbujemy tu również zrozumieć istotę powołania, odkrywać jego zwiastuny a w indywidualnych rozmowach z franciszkaninem odpowiedzialnym za dzieło powołań, jest możliwość przedstawienia swoich wątpliwości i pytań. W programie jest również zwiedzanie Muzeum św. Maksymiliana i na ile czas pozwoli innych miejsc w Klasztorze Niepokalanowskim. Czasami, o ile jest ku temu sposobność, udajemy się do braci przeżywających swoją formację nowicjacką w Smardzewicach lub do seminarium franciszkańskiego w Łodzi Łagiewnikach. Podczas każdych dni skupienia miejsce najważniejsze zajmuje Eucharystia, adoracja i modlitwa, podczas których osobiście spotykamy Tego, który jest dawcą powołania.

PDS II stopnia – Podczas tych dni skupienia w sposób szczególny pochylamy się nad zagadnieniem decyzji. Staramy się zrozumieć skąd biorą się trudności w decydowaniu o swoim życiu, zwłaszcza, jeśli chodzi o decyzje nieodwołalne, takie jak definitywne pójście drogą powołania. Tematem rozważań jest również kwestia ascezy lub inaczej życia pokuty, będąca codziennością zakonników. Udajemy się też do Niepokalanowa, by zobaczyć już nie muzeum św. Maksymiliana, ale takie działy pracy jak Straż Pożarna, Radio Niepokalanów, Wydawnictwo i in. Ma miejsce też spotkanie z zaproszonym gościem, którym jest jeden z mieszkańców Niepokalanowa. Jest to okazja do rozmowy i zadawania pytań o jego drogę powołania.

PDS III stopnia – Dni skupienia trzeciego stopnia od strony tematycznej skupiają się na kwestii misji zakonnych i powołania na brata zakonnego. Staramy się zrozumieć na czym polega powołanie misjonarza, kto może pojechać na misje, gdzie i jakie są misje franciszkańskie. Temat ten jest zastosowaniem w praktyce tego, o czym mówiliśmy na drugim stopniu, tj. jak podjąć decyzję wobec niewiadomej. Z pomocą przychodzą nam przykłady naszych braci misjonarzy, którzy decydując się na misje za pewnik mieli jedynie pewność, że Bóg i Niepokalana ich nie opuści. Podczas tych dni skupienia zaproszonym gościem jest o. Ireneusz Klimczyk, będący asystentem prowincjalnym ds misji. Drugim wątkiem, któremu poświęcimy sporo czasu na tych dniach skupienia jest praca fizyczna, której nie brakuje również w życiu zakonnym.