Franciszkanie » Dni Skupienia

Dni Skupienia

Powołaniowe Dni Skupienia (PDS) odbywają się w Niepokalanowie Lasku zawsze w końcu tygodnia: piątek, sobota, niedziela. W ciągu roku można przeżyć cztery stopnie tych dni skupienia. Każdy ze stopni obejmuje inne zagadnienia ważne dla każdego kto pragnie rozeznać swoje powołanie.

Podstawowe informacje:

• Dni skupienia każdego ze stopni, zawsze rozpoczynają się w piątek wieczorem a kończą w niedzielę po południu.

• Przyjazd w piątek między 17:00 a 18:00; Spotykamy się w Niepokalanowie Lasku (zobacz na mapie); Gdybyś nie mógł dojechać w tych godzinach daj znać, umówimy się na telefon.

• zakończenie w niedzielę po obiedzie, czyli ok. godz. 13:00

• Jeśli przyjeżdżasz własnym transportem z parkingiem nie będzie problemu

• Co do kosztów, na miejscu nic nie płacisz; nocleg, jedzenie i to, co niezbędne zapewniają franciszkanie; na koniec będzie możliwość złożenia dobrowolnej ofiary za pobyt.

• Ze sobą zabierz czyste serce, choć i tutaj będzie możliwość spowiedzi; zabierz także pismo św., różaniec, coś do pisania i notowania; oczywiście zabierz też rzeczy codziennego użytku.

• Jeśli zamierzasz przyjechać, koniecznie to zgłoś. Patrz – kontakt.

Dojazd

Jeżeli ktoś przyjeżdża własnym transportem wystarczy, że przyjedzie do Niepokalanowa Lasku: ul. Teresińska 32, 96 – 515 Teresin. Zobacz na mapie. Jadący pociągiem najlepsze połączenie znajdą jadąc przez Warszawę. Na jednym z głównych dworców  Warszawy (Wschodni, Śródmieście i Zachodni) trzeba wsiąść do pociągu osobowego Kolei Mazowieckich, jadącego na Łowicz przez Sochaczew. Po drodze należy wysiąść na stacji Teresin – Niepokalanów i kierować się do Niepokalanowa Lasku. Zobacz na mapie. Osoby jadące z zachodu Polski mogą dojechać przez Warszawę, lub przez Sochaczew,  tu należy jednak pamiętać, że na stacji Teresin – Niepokalanów nie zatrzymują się pociągi pospieszne. W Sochaczewie trzeba przesiąść się do pociągu Kolei Mazowieckich jadącego w stronę Warszawy i po drodze wysiąść na dworcu w Teresinie.

 

PDS I stopnia – Dni skupienia pierwszego stopnia mają na celu ukazanie najważniejszych elementów franciszkańskiego życia zakonnego. Poruszają więc sprawy związane z charyzmatem franciszkańskim, historią zakonu oraz działalnością franciszkanów dzisiaj. Próbujemy tu również zrozumieć istotę powołania, odkrywać jego zwiastuny a w indywidualnych rozmowach z franciszkaninem odpowiedzialnym za dzieło powołań, jest możliwość przedstawienia swoich wątpliwości i pytań. W programie jest również zwiedzanie Muzeum św. Maksymiliana i na ile czas pozwoli innych miejsc w Klasztorze Niepokalanowskim. Udajemy się także do braci przeżywających swoją formację w seminarium franciszkańskim w Łodzi Łagiewnikach. Podczas każdych dni skupienia  najważniejsze miejsce zajmuje Eucharystia, adoracja i modlitwa, podczas których osobiście spotykamy Tego, który jest dawcą powołania.

PDS II stopnia – Podczas tych dni skupienia w sposób szczególny pochylamy się nad zagadnieniem decyzji. Staramy się zrozumieć skąd biorą się trudności w decydowaniu o swoim życiu, zwłaszcza, jeśli chodzi o decyzje nieodwołalne, takie jak definitywne pójście drogą powołania. Tematem rozważań jest również kwestia ascezy lub inaczej życia pokuty, będąca codziennością zakonników. Udajemy się też do Niepokalanowa, by zobaczyć już nie muzeum św. Maksymiliana, ale takie działy pracy jak Straż Pożarna, Radio Niepokalanów, Wydawnictwo i in. Ma miejsce też spotkanie z zaproszonym gościem, którym jest jeden z mieszkańców Niepokalanowa. Jest to okazja do rozmowy i zadawania pytań o jego drogę powołania.

PDS III stopnia – Dni skupienia trzeciego stopnia od strony tematycznej skupiają się na kwestii rodzaju powołania. Chodzi o to by rozeznać kim mam być w zakonie: kapłanem, bratem zakonnym a może misjonarzem. W rozeznaniu pomagają konferencje na ten temat, jak też spotkanie i rozmowy z tymi, którzy już swoje powołanie rozeznali. Z pomocą przychodzą nam też przykłady naszych braci misjonarzy, którzy decydując się na misje za pewnik mieli jedynie pewność, że Bóg i Niepokalana ich nie opuści. Podczas tych dni skupienia zaproszonym gościem jest ojciec Asystent ds. misji w naszej prowincji.

PDS IV stopnia – Dni skupienia czwartego stopnia można zatytułować: Z czym do zakonu? Każdy z rozeznających swoje powołanie ma również bagaż swojej przeszłości. Nie jest obojętne to czy jestem zdrowy czy nie, kiedy się nawróciłem, jak żyłem do tej pory, z jakiego domu pochodzę czy np. jakie mam nawyki lub przyzwyczajenia. To wszystko ma swoje znaczenie i chodzi o to by kandydat do zakonu wiedział, już na początku jaka praca go czeka w kształtowaniu jego zakonnej tożsamości .