Skip to main content Scroll Top

Galeria

Powołaniowe dni skupienia V stopnia mają temat: Eucharystia w życiu franciszkańskim. W trakcie dni skupienia udaliśmy się do WDS w Łodzi - Łagiewnikach, gdzie mogliśmy spotkać się z braćmi jak też odwiedzić stary Łagiewnicki klasztor.

Dni skupienia IV stopnia które odbyły się w maju miały na celu pokazanie co tak naprawdę wnosi się do zakonu razem ze swoją osobą. Tym co najważniejsze to serce każdego z kandydatów, które w przyszłości będzie decydowało o jakości życia zakonnego. Praca nad sercem zaczyna się długo przez zakonem i trwa do końca życia. Módlmy się by powołani mieli serca według Serca Jezusowego.

10 dni w klasztorze Niepokalanów, to czas nie tylko rekolekcji ale nieraz ciężkiej pracy. Chodzi o to, by kandydaci do zakonu mogli doświadczyć zwyczajnego życia zakonnego, w którym nie brakuje ciężkiej pracy. Istotą do zrozumienia tego rodzaju życia jest oddanie się Niepokalanej. Gdy dusza jest Jej oddana to choćby robiła zwyczajne rzeczy będzie to wielką sprawą w oczach Bożych. W tym czasie staraliśmy się kształtować w sobie ducha o. Maksymiliana wg słów: "By Ona żyła i działała w nas".

Powołaniowe dni skupienia, które odbywają się pod koniec sierpnia, są ostatnią w sezonie okazją by przyjrzeć się swojemu powołaniu i ewentualnie rozpocząć w danym roku formację zakonną.

Październikowe dni skupienia są pierwszymi w roku powołaniowym . Tym razem uczestnicy oprócz modlitwy, konferencji i zwiedzania Niepokalanowa, pomogli w porządkowaniu sceny po Max Festiwalu, za co jeszcze raz dziękujemy.

Listopadowe dni skupienia odbyły się jak zwykle w Niepokalanowie Lasku. I stopień poprowadził nas przez tematy związane z istotą powołania, charyzmatem franciszkańskim jak też tajemnicą Eucharystii, która jest źródłem i sensem wszelkiego rozeznania.

Grudniowe dni skupienia były ostatnimi w tym roku. Jak zazwyczaj na I stopniu, zajęliśmy się tematem charyzmatu franciszkańskiego ze zwróceniem szczególnej uwagi na miłość św. Franciszka do Eucharystii.

Drugi stopień dni skupienia, który odbył się w styczniu poruszał tematykę decyzji i decyzyjności. Udaliśmy się także do Radia Niepokalanów jak też zwiedziliśmy Muzeum Straż Pożarnej w Niepokalanowie.

Marcowe dni skupienia były ostatnimi pierwszego stopnia przed wakacjami. Po pandemijnej przerwie mogliśmy znowu udać się do Seminarium w Łodzi - Łagiewnikach.

Powołaniowe Dni Skupienia 3 stopnia, które odbyły się w kwietniu, podejmowały tematykę dotyczącą rodzajów powołań w zakonie, którymi są powołanie kapłańskie, braterskie i misyjne. Na tym stopniu dni skupienia nie brakuje również pracy fizycznej i spotkań z gośćmi. Tym razem odwiedziliśmy siostry klaryski w Miedniewicach, o. Arkadiusza w Warszawie i braci juniorystów w Niepokalanowie.

Dni skupienia 4 stopnia dotykają spraw dotyczących bezpośredniego wstąpienia do zakonu. Rozważamy z czym do zakonu można wstąpić a co jest przeszkodą. W czasie tych dni jak zwykle nie brakuje modlitwy i rozmów, ale także pracy. Tym razem uczestnicy mogli wziąć udział w pieczeniu chleba w Niepokalanowie Lasku.

W czerwcu 2022 r. odbył się coroczny zjazd ministrantów z klasztorów w naszej prowincji zakonnej. Był to czas nie tylko modlitwy ale również dobrej zabawy. Chwała Panu i Matce Najświętszej za każdego ministranta, pragnącego służyć przy ołtarzu i być nim w codziennym życiu, bo ministrantem jest się nie tylko w kościele ale na co dzień.

Rekolekcje w nowicjacie są czasem, w którym kandydaci do zakonu i rozeznający powołanie mogą wejść na pięć dni w rytm życia zakonnego. W związku z tym uczestniczą w pracach i modlitwach razem z braćmi nowicjuszami. Jest to też czas w którym kandydaci pragnący wstąpić w danym roku do zakonu przywożą ze sobą potrzebne dokumenty i mają rozmowę kwalifikacyjną z o. Wikariuszem Prowincjalnym.

Lipcowe dni skupienia II stopnia były poświęcone tematyce decyzyjności. Uczestnicy mogli usłyszeć między innymi, dlaczego mamy taki problem z ważnymi decyzjami, zwłaszcza tymi na całe życie.

Sierpniowe dni skupienia były ostatnimi w sezonie powołaniowym. Były to dni skupienia I stopnia, które noszą nazwę : Pierwsze kroki ku rozeznaniu.

Październik jest miesiącem, w którym rozpoczynamy nowy rok powołaniowy. Były to dni skupienia I stopnia: Pierwsze kroki ku rozeznaniu. Jak zwykle na tym stopniu, udaliśmy się na spotkanie z braćmi do WSD w Łodzi - Łagiewnikach.

Listopadowe dni skupienia oprócz tego, że były I stopnia, to obfitowały w modlitwę za zmarłych. Warto pamiętać, że dusze czyśćcowe nie pozostają niewdzięczne, gdy zanosimy na nie nasze modlitwy.

Grudniowe dni skupienia były ostatnimi w tym roku kalendarzowym. Jak zazwyczaj na pierwszym stopniu udaliśmy się na spotkanie z braćmi klerykami do WSD w Łodzi Łagiewnikach.

Powołaniowe dni skupienia II stopnia, które odbyły się w styczniu, dotyczyły tematu: Decyzyjności. Staraliśmy się odpowiedzieć na pytania: Dlaczego tak trudno podejmować ważne decyzje? Czy można żyć uciekając od decyzji? Jak radzić sobie z trudnymi decyzjami? W programie było spotkanie z zaproszonymi gośćmi: O. Zbyszkiem Deryło i O. Piotrem Szczepańskim.

Te dni skupienia odbyły się w WSD OO. Franciszkanów w Łodzi - Łagiewnikach. Były poświęcone tematyce Eucharystii. Przyglądaliśmy się jakie miejsce w charyzmacie franciszkańskim zajmuje Msza św. Począwszy od św. Franciszka Eucharystia jest w centrum naszego życia.

Powołaniowe Dni Skupienia III stopnia, które odbyły się w kwietniu poruszyły temat o rodzajach powołań w zakonie. Dotknęliśmy również tematu monotonii i głębi w życiu zakonnym. Na III stopniu dni skupienia nie brakuje również pracy fizycznej, która jest ważnym elementem życia franciszkańskiego.

Powołaniowe dni skupienia IV stopnia noszą tytuł: Z czym do zakonu. Poruszane treści dotyczą więc tego co do zakonu mogę wnieść a czego nie. Z czym mogę być przyjęty a z czym nie. Na tym stopniu nie brakuje też pracy fizycznej, tym razem pracowaliśmy przy porządkowaniu lasu.

Spotkanie, które odbyło się w czerwcu 2023 r. zgromadziło w Niepokalanowie Lasku ministrantów z 7 klasztorów naszej prowincji. W programie były rozgrywki w piłkę nożną, turniej łuczniczy i quiz biblijno - liturgiczny.

Czerwcowe rekolekcje powołaniowe zazwyczaj odbywają się w Smardzewicach, gdzie jest nasz nowicjat. Tym razem w drodze wyjątku odbyły się w Niepokalanowie, a nowicjat odwiedziliśmy w drugim dni rekolekcje. Jak zwykle, nie brakowało modlitwy, ale i pracy. Rekolekcje mają oprócz informacji o życiu zakonnym pozwolić na życie programem zakonnym, stąd w programie były wszystkie modlitwy, zakonne ale i czas na pracę. Kandydaci, którzy w tym roku chcą rozpocząć postulat, mieli rozmowy z o. Wikariuszem Prowincji.

Powołaniowe czuwanie w Niepokalanowie, które odbyło się w lipcu, było pierwszym tego typu przedsięwzięciem od wielu lat. Czuwanie nawiązywało do fragmentu Ewangelii, w którym Nikodem przyszedł do Pana Jezusa nocą. W czasie spotkania gościliśmy brata Feliksa z Niepokalanowa, który prowadził tego typu spotkania wiele lat temu. Dziękujemy za jego świadectwo.

Koniec sierpnia to dwie tury powołaniowych dni skupienia 1 stopnia. Tematyka skupiała się na kwestii samego powołania i charyzmatu franciszkańskiego. Jak zwykle w wakacje nie zabrakło pracy fizycznej. Tym razem przygotowywaliśmy scenę na wrześniowy zjazd dzieci w Niepokallanowie.

KONIEC SIERPNIA TO DWIE TURY POWOŁANIOWYCH DNI SKUPIENIA 1 STOPNIA. TEMATYKA SKUPIAŁA SIĘ NA KWESTII SAMEGO POWOŁANIA I CHARYZMATU FRANCISZKAŃSKIEGO.

Listopadowe dni skupienia były pierwszymi po wakacjach, które odbyły się w Niepokalanowie Lasku. Pierwszy stopień dni skupienia podejmuje jak zwykle tematykę charyzmatu franciszkańskiego z uwzględnieniem myśli św. Maksymiliana. Tym razem, nie zabrakło również pracy fizycznej.

Grudniowe dni skupienia były ostatnimi w tym roku. Jak zwykle na pierwszym stopniu, mówimy o tym, czym jest powołanie jak też o charyzmacie franciszkańskim.

Powołaniowe Dni Skupienia II stopnia noszą tytuł: Bądź zimny albo gorący - czyli o decyzjach. Podjęty temat dotyczył więc wyzwań dotyczących decyzji, zwłaszcza tych najważniejszych, które określają całe życie. Zaproszonymi gośćmi byli O. Piotr Szczepański i o. Zbyszek Deryło, którzy mówiąc o decyzjach podzielili się też świadectwem swojego życia.

Rekolekcje powołaniowe odbyły się w WSD OO. Franciszkanów w Łodzi - Łagiewnikach. Tematyka lutowych rekolekcji to: Eucharystia w życiu franciszkańskim. Był też czas na spotkanie z braćmi klerykami i rozmowy indywidualne.

Marcowe dni skupienia pierwszego stopnia, były ostatnimi pierwszego stopnia przed wakacjami. Oprócz tego co zazwyczaj jest w programie, udaliśmy się do Smardzewic, gdzie jest nowicjat. Było to okazją do modlitwy i rozmów z braćmi nowicjuszami, którzy przeżywają rok próby, przygotowując się do pierwszych ślubów zakonnych.

Dni skupienia III stopnia, które odbyły się w kwietniu, poruszyły temat o rodzajach powołań w samym zakonie. Szczególną uwagę poświęciliśmy powołaniu brata zakonnego. Mieliśmy tez okazję odwiedzić Siostry Klaryski w Miedniewicach.

Powołaniowe dni skupienia IV stopnia poruszyły temat: Z czym do zakonu? Staraliśmy się zrozumieć co z życia świeckiego służy życiu zakonnemu oraz co jest przeszkodą na drodze do zakonu. Jak zwykle, na 4 stopniu nie zabrakło pracy fizycznej. Tym razem robiliśmy komponenty do różańców. Było to czas wielu pytań, modlitwy i rozmów mających jeden cel: rozeznać czy życie zakonne jest dla mnie.

Powołaniowe dni skupienia we Franciszkańskim Domu Modlitwy w Stoczku, odbyły się po raz pierwszy. Miały one charakter lokalny, tzn. zaproszeni byli szczególnie, ci którzy mieszkają niedaleko klasztoru. W trakcie dni skupienia oprócz Mszy św., konferencji, rozmów była okazja do pracy przy produkcji różańców. Dziękujemy tym, którzy wzięli udział w tym wydarzeniu, jak też miejscowej wspólnocie, która przyjęła nas z braterską życzliwością.

Spotkanie, które odbyło się w czerwcu 2024 r. zgromadziło w Niepokalanowie Lasku ministrantów z 7 klasztorów naszej prowincji. W programie były rozgrywki w piłkę nożną, turniej łuczniczy i quiz biblijno - liturgiczny.

Rekolekcje w nowicjacie są czasem, w którym kandydaci do zakonu i rozeznający powołanie mogą wejść na pięć dni w rytm życia zakonnego. W związku z tym uczestniczą w pracach i modlitwach razem z braćmi nowicjuszami. Jest to też czas w którym kandydaci pragnący wstąpić w danym roku do zakonu przywożą ze sobą potrzebne dokumenty i mają rozmowę kwalifikacyjną z o. Wikariuszem Prowincjalnym.

Sierpniowe dni skupienia najczęściej obfitują w pracę. Tym razem mieliśmy okazję umyć namioty po pielgrzymce na Jasną Górę. Na pierwszym miejscu stawiamy jednak, modlitwę i to co jest związane z tematem czyli rozeznanie powołania.

Dni skupienia na przełomie sierpnia i września były ostatnimi w sezonie powołaniowym 2023/24. Jak zwykle na pierwszym stopniu udaliśmy się do Muzeum Św. Maksymiliana.

Listopadowymi dniami skupienia rozpoczęliśmy nowy rok powołaniowy. Jak zwykle w tym czasie były to dni skupienia I stopnia, których myślą przewodnią jest temat: Pierwsze kroki u rozeznaniu.

Grudniowe dni skupienia I stopnia były ostatnimi w tym roku i mogły odbyć się w szczególnych okolicznościach, albowiem byliśmy na ślubach wieczystych naszych braci w Łodzi - Łagiewnikach.

Tematem dni skupienia były słowa: Bądź zimny albo gorący - o decyzjach. Staraliśmy się zrozumieć zamysł Boga Stwórcy, który obdarował ludzi wolnością, by ci byli zdolni do podejmowania decyzji. Na pytanie dlaczego tak się stało, odpowiedź jest tylko jedna: Miłość. Bóg chciał by ludzie byli zdolni pokochać Go prawdziwą miłością.

Dni skupienia V stopnia, z zasady odbywają się w WSD OO. Franciszkanów w Łodzi - Łagiewnikach. Temat to: Eucharystia w życiu franciszkańskim. Atutem tych dni skupienia jest to, że mamy sporo czasu na rozmowy z braćmi klerykami, którzy całkiem niedawno podejmowali decyzję o wstąpieniu do zakonu.

Na marcowych dniach skupienia podjęliśmy temat o rodzajach powołań w zakonie. Mówiliśmy więc o powołaniu brata zakonnego, powołaniu ojca, czyli kapłana w zakonie oraz po powołaniu misyjnym. Jak zwykle na III stopniu nie zabrakło pracy fizycznej. Miliśmy też okazję pojechać do Smardzewic, gdzie bracia nowicjusze przygotowali Misterium Męki Pańskiej.

Tegoroczny zjazd ministrantów zgromadził ponad 100 uczestników. Chwała Panu, za wszystkich młodych ludzi, chcących służyć przy ołtarzu Pana Jezusa.

Rekolekcje w Smardzewicach zgromadziły uczestników, którzy w przeważającej części postanowili wstąpić w tym roku do zakonu. Oprócz modlitwy był to czas spotkania z braćmi nowicjuszami i wejścia w ich program dnia. Nie zabrakło więc pracy i wspólnych spotkań.

Sierpniowe dni skupienia odbyły się pod hasłem: Pierwsze kroki ku rozeznaniu. Były to więc dni skupienia I stopnia. W naszych rozważaniach skupiliśmy się na charyzmacie franciszkańskim, jak też na pytaniu: czym jest powołanie i jak je rozeznawać.

Wrześniowe dni skupienia były ostatnimi w sezonie powołaniowym 2024/25. Były to dni skupienia I stopnia o tematyce poświęconej charyzmatowi franciszkańskiemu, jak też rozeznawaniu powołania.

Powołaniowe Dni Skupienia, które odbyły się w listopadzie, rozpoczęły nowy rok powołaniowy. Były to dni skupienia I stopnia, poświęcone pierwszym krokom ku rozeznaniu.

Grudniowe dni skupienia oprócz tego, że dotyczyły pierwszych kroków ku rozeznaniu, to stworzyły okazję wyjazdu do Siedlec. Odwiedziliśmy Parafię św. Maksymiliana, w której wzięliśmy udział w konsekracji nowego kościoła parafialnego.

Styczniowe dni skupienia nosiły tytuł: Bądź zimny albo gorący. Czyli o decyzjach. Mieliśmy okazję spotkać się z o. Zbyszkiem Deryło i o. Piotrem Szczepańskim, którzy podzielili się z nami swoim świadectwem i rozważaniami na temat decyzyjności.